Wiosenna Hortiterapia

W dniu 23 marca 2022 kolejny raz zawitaliśmy do ogródków działkowych „ZALESIE”w Rzeszowie na kolejne zajęcia Hortiterapii. Tym razem udział brali uczniowie klasy II Szkoły Przysposabiającej do Pracy
i uczennica z klasy VI Szkoły Podstawowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Kornela Makuszyńskiego w Mrowli wraz
z nauczycielami.

Zajęcia koordynowała Pani Prezes ROD „Zalesie” Jadwiga Przepaśniak
i Wiceprezes Janusz Rejdych.

Od rana towarzyszyła nam wspaniała słoneczna pogoda. Na terenie tych pięknych ogródków i alejek chcieliśmy powitać wiosnę. W trakcie spaceru uczniowie obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie wczesną wiosną oraz określali słownie zwiastuny tej pory roku. Nasi uczniowie zobaczyli, że wiosna w ogrodzie to czas rozpoczęcia prac porządkowych i pielęgnacyjnych. To także czas przygotowania ogrodu do nowego sezonu.

Pan wiceprezes Janusz Rejdych wyjaśnił nam, że Wiosna to w ogrodzie najbardziej pracowity okres. To czas wysiewu nasion i sadzenia roślin, zdejmowania zimowych osłon, cięcia krzewów. Opowiedział o tym jakie ogrodowe prace trzeba wykonać wiosną.

W czasie zajęć mieliśmy okazję poszerzyć wiedzę przyrodniczą o nazwy pierwszych wiosennych kwiatów: żonkil, stokrotka, bratek, przebiśnieg, krokus, tulipan. Utrwalaliśmy rozpoznawanie i nazywanie kolorów. Takie spotkania to jednocześnie wdrażanie do utrzymywania porządku w najbliższym otoczeniu oraz robieniu wiosennych porządków w ogrodzie.

Celem tej aktywności jest także uwrażliwianie uczniów na piękno otaczającej nas przyrody. Na terenie Zarządu ROD „Zalesie” usłyszeliśmy śpiewy ptaków oraz nawet spotkaliśmy żabę .

Na zakończenie tradycyjnie usmażyliśmy kiełbaski na grillu elektrycznym. Był to prawdziwy pierwszy wiosenny grill.

Wiosenna Hortiterapia podziałała na nas bardzo relaksująco i odprężająco. 

Tekst: mgr Jadwiga Górska – Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Mrowli